piątek, 6 listopada 2015

Gorset szyty na wymiar, czy aby na pewno? OTR, RTW, semi custom, made to measure i inne.


Witam Was serdecznie po długiej przerwie!

Temat którym się dzisiaj zajmiemy moim zdaniem jest istotny, a w polskim środowisko gorsetowym traktowany dość po macoszemu. Dla większości z nas gorsety są albo gotowe - sklepowe, albo szyte na miarę, choć w tej drugiej kategorii zdarza się słyszeć o tak abstrakcyjnych przypadkach, że z klientki miara de facto nie została pobrana, lub pobrana na tzw. "oko".
Prawda wygląda jednak zupełnie inaczej - między tymi dwoma kategoriami jest sporo więcej i sądzę, że po przeczytaniu tego artykułu sporo dziewczyn, może dojść do wniosku, że ich gorset wcale nie jest szyty na miarę, ba warto zaznaczyć, że nawet wydawałoby się podanie masy prawidłowo pobranych wymiarów nie da Ci stu procentowej pewności, że gorset będzie dobrze leżał, a gorseciarki wyróżniają jeszcze jeden wyższy stopień dopasowania i indywidualizacji gorsetu niż szyty na miarę. O plusach i minusach różnych typów gorsetów, przeczytacie poniżej.

Off the Rack / OTR


Pod tą nazwa kryją się typowe, masowo szyte gorsety sklepowe, w pełnej określonej przez producenta rozmiarówce. Tu my musimy dopasować się do konkretnego gorsetu, naszymi wymiarami, niestety sporo z nas nie mieści się w standardowej rozmiarówce, lub wpada pomiędzy wyznaczonymi przez sklep rozmiarami, co często powoduje, że musimy wybierać czy wolimy mieć gorset lepiej dopasowany w tym czy innym wymiarze. Dopasowanie takiego gorsetu do naszych potrzeb jest najtrudniejsze, a pewność, że nawet przy zbliżonych do naszych wymiarów rozmiarze gorset będzie dobrze leżał najmniejsza. Ogromnym plusem jest cena oraz dostępność i krótki czas oczekiwania na taki gorset.

Papercats, Restyle i Rebel Madness to najpopularniejsze polskie gorsety OTRReady to Wear / RTW


Czyli tłumacząc wprost gotowe do noszenia, czasami używane jako synonim gorsetów OTR jednak bardziej należy odnieść tę nazwę do gorsetów o konkretnych wymiarach uszytych przez gorseciarki. Dość często są to tak zwane sampel czyli próbki, gorsety wykonywane przez gorseciarki celem wypróbowania nowej techniki, materiału czy wykroju, jako materiał promocyjny, np do sesji zdjęciowej, albo po prostu nieodebrany przez klienta. Jest to bardzo fajna możliwość, z której sama często korzystam, aby zakupić czasami za połowę lub nawet jedną czwartą normalnej ceny gorset wykonany przez znaną i cenioną gorseciarkę.

Jak ten wspaniały gorset SnowBlack obecnie do nabycia na Etsy.

 

Made to Order / MTO


Czyli gorsety szyte na zamówienie, według podanej przez producenta, gorseciarkę rozmiarówki. Dobrymi przykładani są tu marki What Katie Did czy Retrofolie. Kanadyjska gorseciarka oferuje klientkom kilka modeli do wyboru o różnej długości czy typie modelowania, każdy dostępny w standardowej, opracowanej przez nią rozmiarówce. Co zyskujemy zamawiając taki gorset? Najczęściej możliwość spersonalizowania jego wyglądu, wybór materiału oraz dodatków jakie zostaną użyte do jego wykonania. Ponad to niektórzy szyjący tego typu gorsety umożliwiają klientkom pewne drobne zmiany mające na celu lepsze dopasowanie gorsetu do ich indywidualnych potrzeb.


Retrofolie daje klientkom możliwość uszycia gorsetu z tkaniny z wybraną przez nie reprodukcją obrazów znanych malarzy.

 

Semi-Custom


Częściowo zindywidualizowane, chyba najczęściej mylone z gorsetami szytymi na miarę. To gorsety powstające z konkretnego wykroju, który szyjący dopasowuje jedynie pod kontem kilku wymiarów do sylwetki osoby zamawiającej, najczęściej są to wymiary biust lub pod biustem, talia i biodra czasami długość całkowita. Największe niebezpieczeństwo niesie tu za sobą niedopasowanie części składowych długości, czyli pozornie szyty na nas gorset okazuje się za długi lub za krótki w dolnym albo górnym wymiarze, np górna krawędź underbustu wbijająca się czy też zachodząca na biust. Taki gorset nie uwzględniając wielu innych szczegółowych wymiarów, może niezbyt dobrze leżeć również w innych miejscach, jest to spowodowane jedynie modyfikacją, a nie stworzeniem od podstaw wykroju dla danego typu figury. Przykładem osoby szyjącej takie gorsety jest Louise Black czy Castle Corsetry.


Louise Black gorset "Kimono"

 

Made to measure / MTM 


Gorsety szyte na miarę, wykrój na podstawie którego zostanie uszyty taki gorset jest dla każdej klientki tworzony od podstaw na bazie wielu szczegółowych wymiarów. Ich ilość zależy indywidualnie od każdej gorseciarki. Czy mimo tego gorset może źle na nas leżeć? Niestety tak. Wymiary, nawet tak szczegółowe dają gorseciarce pewien obraz naszej figury, ale nie jest on do końca kompletny.  Dużą rolę odgrywa tu np ilość i rozmieszczenie tkanki tłuszczowej, czego szyjący nie jest do końca świadomy. Przykładem tego co może pójść nie tak w tym konkretnym przypadku jest wylewanie się ciała, mimo tego, że gorset odpowiada podanym przez nas wymiarom.


Rycina Electra Designes ilustrująca jakie wymiary musi podać klientka zamawiającą gorset u tej konkretnej gorseciarki.


Bespoke


Ten rodzaj gorsetów, różni się od MTM wykonaniem gorsetu próbnego tzw. mockup, dzięki temu mamy możliwość sprawdzić jak nasze ciało zachowuje się przy tym konkretnym wykroju. Moim zdaniem jest też niezbędny jeśli chcemy mieć pewność, że zamówiony przez nas gorset typu overbust będzie dobrze leżał w biuście, bo nie od dziś wiadomo, że kobiece piersi posiadają własną świadomość i nie tak łatwo je okiełznać ;) Tego typu gorset daje nam największe szanse na idealne dopasowanie gorsetu do figury.


Orchid Corsets jest jedną z tych marek która szczyci się, że wykonuje tylko gorsety typu Bespoke


Na koniec chwiałam zaznaczyć, że nie uważam aby któryś z tych gorsetów był gorszy lub mniej wartościowy. Jednak warto mieć świadomość, jakie komplikacje mogą nas spotkać przy zamawianiu konkretnego typu gorsetu, a osobom o nietypowej figurze da do myślenia na jaki typ się zdecydować, żeby ich problematyczna figura została dobrze odziana. Pragnę też nadmienić, że każdy wyższy stopień indywidualizacji gorsetu, niesie za sobą zwiększenie jego kosztu, bo wymaga większego nakładu pracy, a czasami i materiałów!   Mam nadzieję, że powyższy tekst Wam się spodobał i będzie dla Was pomocny, dziękuję za dotrwanie do końca i do kolejnego wpisu :) Pozdrawiam Magda

2 komentarze:

  1. Bardzo przydatne informacje :) Pozdrawiam i będę tutaj zaglądać częściej :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cieszę się :) i zapraszam do czytania kolejnych wpisów :)

      Usuń