niedziela, 13 grudnia 2015

Trening talii - wiadomości podstawowe


Witam serdecznie w kolejnym wpisie!
dzisiaj zajmiemy się pojęciem "Waist training" czyli treningiem talii.


Czym jest trening talii?


  Jest to powolny i żmudny proces polegający na długotrwałym i regularnym noszeniu gorsetu celem zmniejszenia swojego naturalnego obwodu talii oraz poprawieniu jej zdolności kompresji. Trening talii nie musi wiązać się z dużą redukcją w przeciwieństwie do tight lacingu. Który z kolei opiera się na bardzo dużym, ponad 20% zmniejszeniu wymiaru swojej talii lub wg. innej definicji redukcją przekraczająca 4" i może ograniczać się tylko do chwilowego jej zmniejszenia. Trenować talię można nawet przy zaledwie kilku centymetrowej redukcji, za to kluczową kwestią jest ciągłość tego procesu i długość noszenia gorsetu w ciągu dnia, od kilku do kilkunastu godzin dziennie, codziennie, a w wersji ekstremalnej nawet spania w nim!

Penny Brown jedna z najbardziej znanych dziewcząt które za razem trenują talię jak i są tightlacerkami, na zdjęciu w gorsecie MystiC City Corsets.

 

Jaki gorset nadaje się do trenowania?


Pomimo tego, że sporo sklepów twierdzi, że ich gorsety są idealne do tego celu, tylko w niewielkim stopniu jest to zgodne z prawdą. Jeśli zamierzamy rozpocząć trening talii, najlepiej uszyć gorset przeznaczony do tego celu u gorseciarki!
Dlaczego?
Ponieważ, w takim gorsecie spędzimy naprawdę bardzo, bardzo dużo czasu, więc musi być on wręcz idealnie dopasowany do naszego ciała, zwłaszcza jego górny i donlny wymiar. Kolejną kwestią jest wytrzymałość. Taki gorset musi być specjalnie wzmocniony. Gorseciarki często w takich gorsetach stosują większą ilość fiszbin, również po to aby jak najbardziej rozłożyć naprężenia, aby nie kumulowały się tylko w kilku punktach, co zwiększa komfort ich noszenia. Ponad to dodatkowe warstwy wzmacniające, podwójne taśmy w talii czy mocniejsze materiały, niż te które wykorzystuje się do szycia, nawet mocno redukujących, ale przeznaczonych do okazjonalnego noszenia gorsetów. Kolejnym ważnym detalem jest jak najbardziej gładka, pozbawiona wszelkich wypukłości powierzchnia wewnętrzna gorsetu, przeznaczonego do treningu, jest to konieczne, aby uniknąć potencjalnych ran i odleżyn, przy tak długim i częstym noszeniu.

W takim razie czy gorsety sklepowe zupełnie się do tego nie nadają?
Nadają się ale tylko dla niektórych. Musimy taki gorset dobrze dobrać, a wiadomo, że sklepowa rozmiarówka bywa dość ograniczona i często musimy iść na wymiarowy kompromis, jednakże jest pewna część osób na które gotowe, sklepowe gorsety pasują prawie tak dobrze jak gorsety szyte na miarę. Takie rozwiązanie odpada jednak u osób z jakimikolwiek dysproporcjami lub anomaliami w budowie ciała! Kolejną kwestią jest fakt, że gorsety sklepowe są przeznaczone do okazjonalnego noszenia i taka codzienna, długotrwała eksploatacja może doprowadzić do ich szybszego zużycia lub uszkodzenia. Tu należny zaznaczyć ważną kwestię, gorset za pomocą którego będziecie trenować talię będzie się zużywać, nie będzie nieskończenie nadawać się do użytku, jednak porządnie wykonany wystarczy na kilka lat codziennego noszenia. Decydując się na sklepowy gorset do treningu warto wybrać klasyczny model pozbawiony ozdób typu gipiura, koronka itp, ponieważ szybciej się one zniszczą. Warto też zwrócić uwagę na materiał z którego wykonano gorset, te do treningu powinny mieć wszystkie warstwy z naturalnych, oddychających i przyjaznych skórze materiałów. 

 
Gorset Corsetry&Romance przeznaczony do treningu talii.


Aktywność fizyczna, a trenowanie talii


Ćwiczenia fizyczne są nie tylko dozwolone, a wręcz konieczne w trakcie treningu talii, ponieważ przewlekłe noszenie gorsetu może doprowadzić do osłabienia mięśni które odpowiadają za prawidłową postawę oraz utrzymanie kręgosłupa, co może skutkować BARDZO POWAŻNYMI konsekwencjami zdrowotnymi. Trenując talię musimy koniecznie wykonywać ćwiczenia wzmacniające mięśnie brzucha i grzbietu.

 
Gotowy gorset do treningu talii marki Meschantes Corsetry, dostępny na Etsy.


Odzież do trenowania talii


Wbrew pozorom jest to dość istotna kwestia, trenując talię należny unikać zakładania gorsetu bezpośrednio na gołą skórę.
Dlaczego?
Ponieważ będziemy musieli go prać co parę dni, a to może wpłynąć negatywnie na jego żywotność. Dlatego trenując talię warto zaopatrzyć się w kilka bawełnianych koszulek. Trenując nigdy nie zakładaj pod gorset ubrań wykonanych ze sztucznych tworzyw, albo z dużą ich domieszką, wtedy skóra nie oddycha, pot nie jest dobrze wchłaniany i może dojść do jej podrażnienia. Innym rozwiązaniem jest zakup lub samodzielne uszycie tzw. corset liner. Lucy nawet nakręciła filmik instruktażowy jak to zrobić.
 
Corset liner marki Contour Corsets.


Kosmetyki i pielęgnacja, a trening talii



Przed założeniem gorsetu należny oczyścić skórę, jeśli nie zamierzamy się specjalnie kąpać czy korzystać z prysznica, wystarczy przemyć skórę myjką, z letnią wodą oraz odrobiną mydła. Po dokładnym wytarciu, wskazane jest użycie balsamu lub kremu nawilżającego, a na koniec talku lub pudru dla niemowląt. Puder jest higroskopijny doskonale wciągnie pot oraz zabezpieczy skórę przed otarciami czy odparzeniami, polecam to rozwiązanie również na dłuższe wyjścia w gorsecie. Sama stosuję ten trik przed koncertami i imprezami czyli kiedy wiem, że będę dość mocno pocić się pod gorsem.

Warto też nadmienić o pielęgnacji gorsetu. Kiedy go zdejmujemy należy ułożyć go lub przewiesić wewnętrzną stroną na wierzch, aby miała ona możliwość przewietrzyć się i wysuszyć, warto też wykonać w domu mieszankę odświeżająco-dezynfekującą, czyli do buteleczki z atomizerem wlać wodę zmieszaną z wódką lub spirytusem. Tak przygotowanym specyfikiem można spryskać gorset po użyciu, bo wiadomo, że martwy naskórek i pot są idealnym siedliskiem dla rozwoju bakterii i grzybów.


 
Do pielęgnacji delikatnej skóry pod gorsetem najlepiej nadają się łagodzące kosmetyki dla dzieci.


Dieta, a trening talii


W trakcie treningu należny unikać wzdymających potraw takich jak np rośliny strączkowe, niektóre produkty mleczne, kapusty, brokułów, a także napojów gazowanych. Jeśli decydujemy się na większą redukcję należy również zmniejszyć porcje posiłków, za to zwiększyć ich częstotliwość.


Picie napojów gazowanych nie jest zalecane w trakcie noszenia gorsetu czy treningu talii. Zdjęcie pochodzi ze strony Orchard Corsets.



Czy zmiany będą permanentne?


Permanentne niestety nie do końca, po zdjęciu gorsetu ciało wraca do swoich poprzednich wymiarów, jednak po wieloletnim treningu talii, kiedy przejdziemy na gorset o większej redukcji, czas jakiego nasze ciało będzie potrzebowało, na powrót do poprzednich gabarytów wydłuży się. Jednak nie łudźmy się, po całkowitym zaprzestaniu treningu efekty uzyskane tą metoda na pewno znikną. Bardziej stały może być efekt modelowania żeber wolnych za pomocą gorsetów o typie modelowania stożkowym, jednak jakakolwiek zmiana w budowie kośćca wymaga naprawdę wiele czasu i systematyczności w trenowaniu.

Najważniejszą rzeczą, w trakcie trenowania talii jest umiar i zdrowy rozsądek! Nie możemy odczuwać dyskomfortu, jeśli taki się pojawi należny poluzować sznurowanie, w razie wystąpienia dolegliwości bólowych należny niezwłocznie zaprzestać treningu i skonsultować się z lekarzem! Niezwykle ważna jest znajomość własnych dolegliwości np. nadciśnienie tętnicze, jest jednym ze schorzeń które mogą uniemożliwić trenowanie talii. Ponadto w trakcie menstruacji trening nie jest wskazany, a w ostateczności powinniśmy dać ciału w gorsecie maksymalnie dużo swobody, jeśli jednak nadal odczuwany dyskomfort gorset należy bezdyskusyjnie go zdjąć.

Mam nadzieję, że ten wpis dostarczył Wam sporo przydatnych informacji, jeśli macie jakiekolwiek pytania proszę śmiało napiszcie je w komentarzu pod tekstem, postaram się na nie jak najszybciej i najbardziej wyczerpująco odpowiedzieć.

4 komentarze:

  1. Hej! Wrzucam tabelkę waist trainingu - trenowania talii, jest to tabelka z grupy WAIST TRAINING 101 z facebooka.
    Miłego trenowania!
    http://scr.hu/9syw/mntog

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Świetna rozpisana tabelka, ale dotycząca corset seasoning czyli przygotowania gorsetu do noszenia :)

      Usuń
    2. O rany, faktycznie XD Co innegego wrzuciłam, a o czym innym myślałam

      Usuń
  2. Świetny artykuł, jestem pod wrażeniem zebranego doświadczenia- z punktu widzenia medyka jak i gorseciarskiego praktyka
    Wiele mitów na innych stronach to rozwiewa

    OdpowiedzUsuń